İşe alım

İşe Alım Hizmeti Nedir?
Personel seçimlerinde seçme ve yerleştirmede "assessement center" yöntemini kullanmaktadır. Aday araştırmasında hem aday hem de firma açısından gizlilik önemli olduğu için, bu süreç deneyimli asesörler tarafından özenle yürütülmektedir.
Öncelikle müşterilerin ihtiyacı olan lider profili, uzman danışmanları tarafından titizlikle analiz edilir, aynı zamanda müşterinin hedefleri, stratejileri, sektördeki konumu, vizyon ve misyonu incelenir.Star Modelli yetkinlik testleri davranış tarzları testleri ve vaka çalışmaları uygulanır. Toplanan tüm bu bilgiler ışığında uygun kişileri tespit ederek direk iletişime geçer, kapsamlı değerlendirmeler sonucunda müşterilerine sadece en nitelikli, görev ve sorumluluklarını bir adım öteye taşıyacağına inandığı adayları sunar.. Bordrolama hizmeti ile birlikte; gerekirse personel bütçesi, ücret artış sistemi ve çizelgelerin hazırlanması, rapor olarak sunulması, personel devam sisteminin kurulması ve takibi konusunda danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
Titizlikle yürüttüğü Üst Düzey seçme ve yerleştirme süreçleri; mülakatlar, testler ve kapsamlı referans kontrollerinden oluşur. Bu sayede, müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan CV'lerin müşteriye sunulması garanti edilerek, yalnızca en uygun adayları görmeleri ve değerli vakitlerinden tasarruf etmeleri sağlanır.

Belirli stratejiler doğrultusunda ilerleyen kuruluşlar için işe alım danışmanlığı başarıya giden yolun en önemli duraklarından birisidir. Hedeflerinize ve amaçlarınıza uygun personel alımları yapmanıza yardımcı olan işe alım hizmetleri sayesinde kuruluşunuz içinde sağlıklı bir iş kültürü oluşturmanız mümkündür. Dolayısıyla bu süreci, bir insan kaynakları danışmanlık firmasıyla birlikte takip etmeniz size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.  

P&D Danışmalık olarak işe alım süreci aşamaları için size bir program hazırladık. Buna katılarak kurululunuz için avantaj sağlayacak bir hizmet almanız mümkündür.

İşe Alım Danışmanlığı Nedir? 

İş yönetiminde merak edilen başlıca konulardan biri, “İşe alım danışmanlığı nedir?” sorusundan geçer. İşe alım danışmanlığı, bir kuruluşun ihtiyaç duyduğu pozisyonları analiz etmesine ve ilgili alandaki adayların değerlendirilmesine dayalı bir rehberlik hizmetidir. Bu hizmet dahilinde şirketin gereksinimleri, belirli parametreler aracılığıyla belirlenerek pozisyon için uygun olan bireylerin işe alınması hedeflenir.  

P&D Eğitim ve Danışmalık olarak işe alım süreci esnasında kuruluşunuza nitelikli rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Böylece personellerinizle birlikte sağlayacağınız iletişimi güçlendirmenizi ve işinizi hedeflediğiniz noktaya daha pratik bir şekilde ulaştırmanızı sağlıyoruz.

işe alım hizmeti
işe alım danışmanlığı

Neden Profesyonel İşe Alım Danışmanlığı Almalısınız? 

Kuruluşunuzun verimli bir performans elde etmesi için yaptığınız işe uygun personeli seçmenizde fayda vardır. Bu noktada, bir işe alım uzmanıyla süreci beraber yönetmeniz size büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca bu süreçte profesyonel destek almanızın pratiklik haricinde sunduğu daha pek çok artı da bulunur. Profesyonel işe alım danışmanlığı sayesinde birçok farklı açıdan şirketinizin stratejilerini geliştirebilirsiniz. 

İşe Alım Süreçlerinde Zaman ve Maliyet Tasarrufu 

Büyük çaplı sektörler başta olmak üzere pek çok çalışma alanında işe alım süreçlerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak oldukça zordur. Gerek adayların sayıca fazla olması gerekse seçim esnasında dikkatli olma gerekliliği bunun temelini oluşturur. Bu noktada bir insan kaynakları şirketiyle eş zamanlı olarak çalışmanız ihtiyaç analizi ve aday seçimi sürecini hızlandırır. Ayrıca tekrarlayan personel değişikliği sürecinin önüne geçerek maddi açıdan tasarruf sağlar.

P&D Danışmanlık ve Rehberlik bünyesinde sunduğumuz hizmet sayesinde şirketinizin ve ihtiyaç duyduğunuz pozisyonların analizini insan kaynakları uzmanlarıyla beraber yapmanız mümkündür. Ayrıca aday seçimi gibi aşamalarda alacağınız detaylı incelemeler yardımıyla bu süreci daha pratik ve ekonomik bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Doğru Adaylara Daha Etkin Bir Şekilde Ulaşma 

Bir insan kaynakları danışmanlık firmasıyla çalışmak, iş ilanlarınızı ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun şekilde oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca danışmanlık şirketlerinin geniş iş ağı sayesinde nitelikli adaylara ulaşmanız da mümkün hale gelir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz pozisyona farklı yeteneklere de sahip adaylar bulabilirsiniz.

Şirket Kültürüne En Uygun Adayları Bulmak 

Her şirketin kendine özgü bir yönetim ve çalışma kültürü bulunur. Şirket kültürünün korunması ve çalışmada sürekliliğin sağlanması için ekiplerine katacakları yeni adayların bu yapıya uygun davranması gerekir. Bu noktada bir işe alım uzmanıyla beraber hareket etmek, şirket kültürünüzün analizini yapmanız ve en uygun bireyleri belirlemeniz açısından kolaylık sunar. Ayrıca personel alımı yaptıktan sonra işe alım danışmanlık firmalarıyla düzenleyeceğiniz görüşme ve eğitimlerle elemanın oryantasyon sürecini kolaylıkla tamamlamanız mümkündür.

İşe Alım Süreçlerini Optimize Etmek ve Verimliliği Artırmak 

Personel alım sürecindeki adımları daha pratik ve profesyonel bir şekilde hayata geçirmek, uzun vadede sağlanan verimi artırır. Bu noktada stratejik planlama yaparken işe alım danışmanlık firmalarıyla ortak bir şekilde hareket etmeniz pek çok noktada işlerinizi kolaylıkla tamamlamanıza yardımcı olur. Profesyonel destek yardımıyla sürecin optimizasyonunda faydalanabileceğiniz başlıca noktalar şunlardır:

Pozisyona dair tüm ihtiyaçların doğru bir şekilde belirlenmesi.

Stratejik planlamalar dahilinde ilanların uygun adaylara hızlı bir biçimde ulaştırılması.

Adaylar arasında seçim yaparken temel alınacak parametrelerin doğru bir şekilde seçilmesi.

Tüm bu süreç, stratejileri haricinde daha pek çok optimizasyona fayda sunar. P&D Eğitim ve Danışmanlık bünyesinde personel alımında sizin için en verimli olacak akışı sunuyoruz.

Doğru İşe alım Kararları ile İş gücü Kalitesinin Artırılması 

İşe alım danışmanlık firmalarıyla beraber optimizasyon sürecinde ve diğer aşamalarda belirlediğiniz parametreler, mülakatlar esnasında  şirketiniz için en uygun personeli seçmenizi sağlar. Böylece çalışanlarınızın şirkette sürekliliğini ve kaliteli bir performans sergilemesini garanti altına alırsınız. Doğru bir işe alım kararı, personelden başlayarak bütün şirket yapısını güçlendirir. Bu da ilerleyen süreçte başarıyı getirir. 

Sektörel Uzmanlık ile Potansiyel Başarıyı Arttırmak 

İşe alım hizmeti veren danışmanlar, birçok sektör üzerinde büyük bir bilgi birikimine sahiptir. Dolayısıyla işe alımlarınız dahil olmak üzere pek çok konuda size eğitimler aracılığıyla rehberlik yapabilirler. Alacağınız yönetim eğitimleri ve arge çalışmaları sayesinde işe alımlarınız başta olmak üzere pek çok konuda şirketinizin gelişimine katkı sağlamanız mümkündür.

Firmamızda çeşitli sektörlerde uzmanlığını kanıtlamış insan kaynakları, danışman ve rehberleriyle çalışıyoruz. Dolayısıyla şirketiniz için işe alım süreci başta olmak üzere fayda sağlayabileceğiniz pek çok iş yönetim rehberi ve eğitimini büyük bir özveriyle sizlere sunuyoruz. Böylece işinizde hedeflerinize daha kolay şekilde ulaşmanıza katkı sağlıyoruz.  

İşveren Markası Bilinirliğinin Artırılması 

Şirketlerin marka bilinirliği, pazarlama ve satış alanında olduğu gibi güvenilir bir işveren olma noktasında da önemlidir. Bir işveren olarak nitelikli bir çalışma hayatı sunmanızın yolu personelinize kattığınız sektörel bilgi ve deneyimlerden geçer. Eleman danışmanlık şirketleriyle ortak şekilde gerçekleştirdiğiniz işe alım süreci adayların kendi alanıyla birebir eşleşen pozisyonlarda çalışmasını mümkün kılar. Böylece doğru adaylarla ilerleyerek şirketinizin güçlenmesini sağlarken çalışanların sektörel açıdan kariyerini geliştirmesini de sağlayabilirsiniz.

Yeni Elemanın Çalışma Düzenine Uyum Sağlamasını Kolaylaştırmak

İnsan kaynakları konusunda uzman desteği almanız, yeni işe başlayan çalışanlarınızla aranızdaki iletişimde fayda sağlar. Rehberlik ve eğitim süreçleriyle karşılıklı olarak sağlıklı bir iletişim kurmanız ve şirketin çalışma düzenini çalışanlarınıza aktarmanız daha kolay hale gelir.

Düzenli Görüşmeler ve Geri dönütler ile Süreci Planlı Yönetmek

Personel alımı başta olmak üzere yönetim çalışmalarınızı profesyonel bir destek yardımıyla yönetmeniz, süreci daha planlı ve düzenli bir hale getirir.  Uzman bir danışmanla yapacağınız görüşmeler, çalışmaları yakından takip edebilmeniz için sunulan geri dönütler ve alacağınız stratejik tüyolarla olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Planlı bir işe alım süreci gerçekleştirmek için P&D Danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İnsan kaynakları konusunda gerekli yetkinliğe sahip uzmanlarımız personel alımı eğitimini detaylı bir şekilde size aktarmakla beraber yardıma ihtiyacınız olduğu noktalarda hızlı geri dönütler sağlamaktadır.

 

İşe Alım Danışmanlığı Süreci Aşamaları Nelerdir? 

İnsan kaynakları şirketinizle ortaklaşa yürüttüğünüz personel alım çalışmalarında süreç esnasında uygulanan sıralı adımlar bulunur. Bu adımlar, sürecin optimize ve stratejik bir biçimde ilerlemesini ve pek çok açıdan en verimli sonuçların elde edilmesini hedefler. Danışmanlık sürecinde temel alınan aşamalarla başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 
işe alım danışmanlığı süreçleri

İhtiyaç Analizi 

İşe alım sürecinin en başında şirketin çeşitli ihtiyaçları ve çalışacak personelden beklentileri belirlenmelidir. Dolayısıyla bu aşamada kuruluş ve tercih ettiği insan kaynakları uzmanı, aranan nitelikler üzerine etraflı bir analiz çalışması gerçekleştirir. Bu adımda ihtiyaçlar üzerine incelenen başlıca noktalar şunlardır:

Şirketin ileri vadede yapmak istediği çalışmalar ve ana hedefleri

İhtiyaç duyulan çalışma alanları ve bu alanlara uygun pozisyonlar

İşe alımdan sonra personelin adapte olması gereken şirket içi kültür

Pozisyona duyulan ihtiyacın kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu 

Firmanın çalışan için ayıracağı maaş ödeneği 

Tüm bu noktaların detaylı bir şekilde değerlendirilmesiyle kuruluşun gereksinimleri belirlenir. İhtiyaç analizinde belirlenen parametreler, ilanın yayınlanmasından mülakatlara kadar tüm süreç boyunca kişinin pozisyona uygunluğunu belirlemede size yol gösterecektir.

İş Tanımı ve İlanın Hazırlanması 

İkinci aşamada ihtiyaç analizi esnasında belirlenen parametreler bir iş tanımı metnine aktarılır. İş tanımı metinleri, ilgili kişilerin başvuruda bulunmadan önce kafasında bir soru işareti kalmasının önüne geçer. Dolayısıyla ileri aşamada ilana yapılan başvuruların daha nitelikli sonuçlar vermesi için iş tanımının detaylı ve ucu açık nokta bırakmayacak şekilde hazırlanması gerekir. İş tanımı metinleri başlıca aşağıda sıralanan temel öğeleri içerir:

Pozisyon Başlığı: İş tanımına belirlenen başlıkta pozisyona uygun olan meslek gruplarının adı verilir.

Çalışma Alanı ve İşin Tanımı: Pozisyonun getireceği sorumluluklar ve işin çalışma saatleri gibi detaylar bu alanda adaylara aktarılır. Böylece şirketin beklentilerine en uygun kişilerin başvuru yapması mümkün hale gelir.

Tecihen Aranan Nitelikler: Başvuracak kişilerin sınıflandırılması için adayın daha önce katıldığı sertifika programları, ekstra nitelikleri ve alandaki deneyimi gibi konularda beklenen detaylara bu alan içerisinde  yer verilir.

Kuruluşun Sunduğu Avantajlar: Bireylerin pozisyona duyacağı ilgiyi artırmak ve kuruluş bünyesinde kazanacakları avantajları aktarmak için bu bölüm kullanılır. Sunulan avantajlar içerisinde kuruluşun bireye katacağı deneyimler, sektörel eğitim programları ve ek ödenek seçenekleri gibi detaylar aktarılabilir.

Tüm bu bilgilerin detaylı bir şekilde doldurulmasının ardından ilanın hazırlık süreci tamamlanır. Bir sonraki aşamada ise bu ilanın doğru kişilere ulaştırılması hedeflenir.

Aday Arama ve Tarama 

Hazırlanan iş ilanının adaylara ulaştırılması aşamasında yararlanılabilecek pek çok alan bulunur. Kuruluşun internet sitesi ve sosyal medya hesapları, kariyer ve iş üzerine kurulu internet siteleri bu alanlar arasında sıkça tercih edilen seçeneklerdir. Bununla beraber insan kaynakları uzmanıyla çalışarak onların bağlantı ağlarından faydalanmanız da mümkündür. Danışmanlık yapan şirketlerin iş ağları oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla bu seçeneği değerlendirmeniz, kuruluşa en uygun adayları bulmanıza büyük bir katkı sağlar.

Mülakat Süreçleri 

İş ilanına yapılan başvuruların yeterli sayıya ulaşmasıyla beraber adayların mülakat süreci başlar. Mülakat sürecinde başvurusu değerlendirilen adaylarla gerekli görüşmeler yürütülür. Sürecin bu aşamasında adayla kuruluşun karşılıklı bir şekilde tanışması hedeflenir. Ayrıca gereksinimler dahilinde adayın uygunluğunu ölçmek için hazırlanan sorular ve kişinin bu pozisyon hakkındaki merak ettiği noktalar karşılıklı olarak cevaplanır. Görüşme sürecini kuruluşun ve pozisyonun çalışma biçimine göre sanal veya yüz yüze olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

Yetenek Değerlendirme 

Mülakat sürecinden sonra kuruluşla görüşme yapan adayların yetkinlikleri değerlendirilir. Bu süreçte personel alımı için belirlenen parametreler ve adayla yürütülen görüşme esnasında alınan notlar büyük bir öneme sahiptir.  Notlar dahilinde adayların pozisyona ve kuruluşun kültürüne uygunluğu belirlenerek potansiyel elemanların seçimi yapılır.

Referans Kontrolü 

Değerlendirme sürecinde öne çıkan potansiyel adayların çalıştığı eski kuruluşlardan ve çeşitli uzmanlardan aldığı referans mektupları, ilgili kişiyle iletişime geçerek kontrol edilir. Bu aşamada sahip olduğu ağdan yararlanmak için insan kaynakları şirketleriyle çalışmanız kişilere ulaşmanızı daha kolay hale getirir. Dolayısıyla hem zamandan hem de araştırma sürecindeki iş gücünden tasarruf edebilirsiniz.

Değerlendirme ve referans kontrolü aşamalarında firmamız bünyesinde “assessement center” yöntemini kullanıyoruz. Bu yöntem dahilinde aday ve şirket gizliliğini koruyarak potansiyel pozisyon adaylarını dikkatli bir şekilde araştırıyoruz. Bununla beraber çeşitli test sistemlerinden yararlanarak kişinin uygunluğu hakkında birtakım değerlendirmeler yapıyoruz. Yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda şirket için en uygun olan adayları belirliyoruz. Ardından bir sonraki aşamaya geçiyoruz. 

İş Teklifi ve Onboarding 

Gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra yetkinliği belirlenen ve seçilen adaylarla iletişime geçilerek iş teklifi hakkındaki bilgiler belirli başlıklar altında iletilir. Teklif sürecinde verilmesi gereken bilgiler başlıca aşağıdaki şekilde sıralanabilir: 

Başlangıç Tarihi: Adayın teklifi kabul etmesi durumunda şirket bünyesinde çalışmaya ne zaman başlayacağını belirtir.

Maaş ve Ek Ödenek Bilgisi: İş teklifinde kişinin kuruluş bünyesinde çalışırken alacağı maaş ve ek ödenekler hakkında detaylı bilgi verilir.

Çalışma Saatleri: Kuruluşun alım yapılacak pozisyon için sunduğu çalışma saati bilgileri ve eğer varsa mesai seçenekleri teklif içeriğinde yer alır. 

Performans Beklentileri: İlan ve teklif aşamalarında yer alan performans beklentileri detaylı bir şekilde adaya aktarılır. 

Adayın iş teklifine olumlu bir dönüt yapmasıyla beraber oryantasyon ve deneme süreci başlar. Düzenlenen oryantasyon döneminde, kişinin şirket kültürüne ve şartlara uyumlu bir yapıda ilerlemesi hedeflenir. Bu noktada en temel adımlar; kişinin ekiple kaynaşması ve yönetim biçimine uyum sağlamasından geçer. İşe alım sürecinizi insan kaynakları danışmanlık firmalarıyla yönetmeniz diğer aşamalarda olduğu gibi onboarding sürecinde de büyük bir fayda sağlar. Danışmanlık firması, uyum çalışmalarında size rehberlik ederek potansiyel verime daha kısa sürede ulaşmanızı mümkün kılar.

Uzun vadeli planlamalar yapan ve hedefler belirleyen her kuruluş için işe alım danışmanlığı gibi hizmetler oldukça önemlidir.  İş yönetim sürecinizi, size özel eğitimler ve rehberlik çalışmalarıyla yürütmek başarıya giden yolda büyük bir avantaj sağlar. Bu alanda hizmet veren insan kaynakları uzmanlarına rehberlik ve danışmanlık şirketleri aracılığıyla ulaşmanız mümkündür.

P&D Eğitim ve danışmanlık olarak şirket yönetiminde pek çok noktada yardım alabileceğiniz çeşitli eğitim ve materyalleri bünyemizde bulunduruyoruz. Ayrıca ihtiyaçlarınıza özel olarak düzenlendiğimiz çalışmalarla beraber performansınıza değer katmayı hedefliyoruz.  

Diğer eğitimlerimiz; 

Liderlik Eğitimi

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Satış ve Pazarlama Eğitimi

Çağrı Merkezi Eğitimleri